Boylerler

Degişik ısı kaynaklarından alınan suyu depolamaya , ihtiyaç olundugunda kullanmaya yarayan mekanik tesisat elemanıdır. Isı kaynaklarına örnek olarakta buhar kazanı , ısı pompası , güneş kollektörü , sıcak su kazanı veya elektrik olarakta verebiliriz.

Boyler çeşitleri:

Serpantinli boyler: (Çelik borulu , Bakır borulu)

  • Çift serpantinli boyler
  • Tek serpantinli boyler

Emaye kaplı tek serpantinli boylerler genellikle otellerde , restaurantlarda , villalarda veya sıcak su ihtiyacı olan mekanlarda buhar kazanına , güneş kollektörüne veya sıcak suya baglanılarak kullanılır.

Emaye boyler deposunun içinde yüzeyi camsı maddeyle kaplanmış olan bir metaldir.

Elektrikli boyler:

Herhangi bir sıcak su kaynagı olmayan yerlerde örn. (ısı pompası , buhar kazanı , güneş kollektörü , sıcak su kazanı vs.) elektrik enerjisi ile çalışan boyler çeşitidir.

Banyo boyleri:

Serpantinli boylerlere nazaran küçük hacimlerde ve daha kısa sürede ihtiyac olan sıcak suyu elde etmek amacı ile tasarlanmıştır.Dünyada ve ülkemizde son zamanlarda en çok kullanılan ve tavsiye edilen boyler çeşitlerinden biridir.

Cidarlı Boyler :

Geçmişten günümüze kadar yaygın olarak kullanılmış olan boyler çeşidir. Boyler yüzeyi epoksi boya, sıcak daldırma galvanizden oldugundan dolayıda hijyenik açıdan pek uygun şartları taşıyamamaktadır. Ancak boyler paslanmaz çelikten üretildiğinde hijyenik br yapıya sahip olur ve son yıllarda sağlık açısından cidarlı boylerlerin çoğu krom nikel çelikten veya emaye kaplama ile üretilmektedir.

Serpantinli Boyler Dış Görünüm Serpantinli Boyler Dış Görünüm
Tek Serpantinli Boyler İç Kesit Tek Serpantinli Boyler İç Kesit
Çift Serpantinli Boyler İç Kesit Çift Serpantinli Boyler İç Kesit
Serpantinli Boylerler Serpantinli Boylerler
Akümülasyon Tankları Akümülasyon Tankları
Akümülasyon Tank Tipleri Akümülasyon Tank Tipleri
Elektrikli Banyo Boyleri Elektrikli Banyo Boyleri
Elektriksiz Banyo Boyleri Elektriksiz Banyo Boyleri